Spolupráce škol a firem

Minulý týden jsem se mohla zúčastnit “Setkání personalistů a kariérových poradců“, které organizovala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje ve spolupráci s Agenturou Czechinvest a Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání na téma: Efektivní spolupráce zaměstnavatelů a škol v kariérovém poradenství.

Musím říci, že když jsem byla prezentovat naši společnost LSC, honilo se mi hlavou nesmírně moc myšlenek v různých rolích mého života.

1) ROLE STUDENT

Jakožto ještě čerstvý absolvent VŠ jsem dodnes nesmírně vděčná za praxi, kterou jsem získala působením ve společnostech na území Karlovarského kraje, ačkoliv jsem bakalářské studium absolvovala v Českých Budějovicích – bakalářskou práci jsem psala v rámci praxe ve společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. a inženýrské studium v Brně – diplomovou práci jsem psala v rámci zkráceného úvazku ve společnosti WITTE Nejdek spol. s r.o. v Projektové kanceláři, kde jsem získala nespočet skvělých zkušeností pod vedením i vlivem zkušených manažerů.

Náš kraj již několik let řeší problematiku studentů, kteří zůstávají po svém studiu ve městech své Alma mater. To, že firmy v našem kraji dají možnost studentům absolvovat u nich praxe a brigády při školách a zjednodušeně řečeno si je vychovají a dají potenciál k růstu, je podle mého názoru jedním z důvodů, proč se tito lidé budou vracet zpět k nám do regionu – budou mít dobře “našlápnuto”, mají tu rodinu a své zázemí a nemusí začínat po škole znovu v nové firmě. 

2) ROLE ABSOLVENT

Nevím, kde má tato myšlenka původ, ale učitelé/poradci/rodiče žijí v některých případech v tom, že student bude mít poměrně jasno, co chce v budoucnosti dělat. Já to nevím dodnes. Proto si myslím, že nemá smysl brát v potaz na 100 %, co má člověk vystudováno, protože může být daleko lepší v úplně jiném oboru nebo odvětví. Zejména pak, jde-li o technické profese, kterých je nedostatek. Je možné, že někdo se zaměřením mimo techniku může být stejně perspektivní a užitečný ve Vaší společnosti, jako studovaný technik. 

3) ROLE ZAMĚSTNAVATEL/KONZULTANT

Dávejte těm studentům a  absolventům šance, vzdělávejte je a motivujte – u generace Z je prioritou smysluplnost práce, flexibilita a osobní rozvoj. Tato generace má největší potenciál pro Vaše společnosti díky plnému sžití s digitálními technologiemi.

Abych to shrnula, dávejte generaci Z – našim budoucím, v některých případech současným studentům a absolventům škol šanci zazářit a pokud Vaše společnost jen trochu může, podpořte je praxí či brigádou ve Vašich společnostech a třeba z nich bude Váš budoucí loajální zaměstnanec.

Díky Krajské hospodářské komoře Karlovarského kraje je možné domluvit formu spolupráce firmy se školou a naopak a současně zajistit různé akce (exkurze, přednášky zaměstnavatelů na školách apod.) v rámci Kontaktního místa pro spolupráci zaměstnavatelů a škol. Existuje i možnost zprostředkování a zafinancování dopravy žáků na exkurze do firem z dotačních prostředků. V případě zájmu se neváhejte obrátit na Ing. Lenku Mansfeldovou – mansfeldova@khkkk.cz.

Monika Gondášová

Picture of Gerhard Knop

Gerhard Knop

Další články

Registrace účastníka

Registrace úspěšně provedena

Potvrzení o registraci jsme zaslali na vámi uvedený email. Brzy se s vámi spojíme. Pokud jste však potvrzení neobdrželi, ověřte složku spam-u. Hezký den vám přeje organizační tým akce.