4 hlavní IT objevy 2023, které mění pravidla hry

V roce 2023 se IT svět nachází na prahu revolučních změn. V tomto článku se podíváme na čtyři klíčové oblasti, ve kterých dochází k objevům, které reálně mění pravidla hry. Od pokroku v AI, kybernetické bezpečnosti až po evoluci cloudových technologií a green udržitelnosti v IT. Tato témata zásadně formují naši digitální budoucnost.
Dinosaurus v IT

1. AI a strojové učení

Určitě jste si všimli, jak často se o umělé inteligenci v médiích mluví. Tato oblast zažívá tento rok ohromující růst. Například GPT-4 společnosti OpenAI, což je jeden z nejnovějších generativních jazykových AI modelů, vytváří texty téměř k nerozeznání od lidského. Tento fakt má ohromný potenciál pro tvorbu obsahu webu, automatizaci, výzkum a mnoha dalších oblasti.

AI technologie zvyšují lidskou produktivitu a zásadně mění způsob, s jakým komunikujeme s digitálním světem. Očekává se masivní rozvoj robotických autonomních systémů, což jistě přinese průlomové změny ve zdravotnictví a průmyslové výrobě. Kdo ví, kdo nebo co nám za pár let bude operovat zanícený apendix. Bude to robot?

2. Kybernetická bezpečnost

Kybernetická bezpečnost získává pokročilé šifrovací technologie. Stává tak klíčovým faktorem k ochraně našich dat a celé IT infrastruktury. Kvantově-odolné šifrovací algoritmy, vyvíjené v rámci iniciativy NIST, slibují ochranu dat i před budoucími kvantovými počítači, které by mohly snadno prolomit současné úrovně šifrování. Tím se zvyšuje bezpečnost našich komunikačních a informačních systémů. AI systémy určené k rozpoznání kybernetických hrozeb umožní rychlou reakci na útoky a zvýší celkovou bezpečnost IT prostředí.

3. Cloud computing podporuje hybridní způsoby práce

Cloudové technologie se rychle vyvíjejí, a to zejména v oblasti tzv. hybridního pracovního prostředí. V roce 2023 vidíme nárůst nabídky hybridních multi-cloudových systémů, což firmám umožňuje používat flexibilní a výkonné řešení jejich potřeb. Integrace umělé inteligence a strojového učení do cloudových služeb zvyšuje efektivitu a inteligenci těchto systémů.

S rozvojem edge-computingu zase dochází k rychlejšímu a výkonnějšímu zpracování dat přímo na místě jejich potřeby. Bez tohoto by bylo obtížné provádět složité výpočty v reálném čase s použitím u autonomních vozidel nebo v řešeních průmyslové automatizace.

4. Udržitelnost IT

V oblasti udržitelnosti vznikají objevy ke snižování ekologických stop daných provozem IT technologií. AI má stále větší a větší význam v celém environmentálním monitoringu, což umožňuje lepší sledování a řízení ekologických aspektů ve využívání IT technologií.

Vznikají zelená datová centra, u kterých má el. napájení vysoký podílem energie dodané z obnovitelných zdrojů. Rovněž se zvyšuje efektivita zpracování elektronického odpadu. Tato opatření snižují v součtu energetickou náročnost IT po celou dobu její životnosti.

Závěr – stojíme na prahu nové éry lidstva

AI je aktuální trend. Ze zkušenosti vím, že trendy se neřídí tím, co si o nich lidé myslí. Zkrátka jsou a ovlivňují náš svět, ať už jim rozumíme nebo ne. IT se mění rychleji než módní trendy kabelek. Lidé, kteří budou tento trend ignorovat, zůstanou pozadu. Stanou se dinosaury.

A co vy? Jak jste připraveni na digitální revoluci?

Zdroje:

Picture of Alex K.

Alex K.

ICT Konzultant Leadership Synergy Community s.r.o.

Další články

Registrace účastníka

Registrace úspěšně provedena

Potvrzení o registraci jsme zaslali na vámi uvedený email. Brzy se s vámi spojíme. Pokud jste však potvrzení neobdrželi, ověřte složku spam-u. Hezký den vám přeje organizační tým akce.