Proč zlatá klec? (část 2)

Zlatá klec a TABU? Ano, najít spíkra, který by pohovořil otevřeně o svém příběhu bylo nejtěžší ze všech příspěvků. Což jsme nepředpokládali, protože těch, které známe bylo dost a těch co znají lidé, kteří to zkusili bylo také dost. A při oslovování firem také občas zaznělo „ticho“ – proč my? Proč já?

Je snad někdo, kdo si myslí, že zbytečná tvorba manažerských pozic za účelem udržení zaměstnance je dlouhodobě udržitelná? Je snad někdo, kdo si myslí, že přeplácení zaměstnanců, protože dostal nabídku od jiné firmy, jej udrží dlouhodobě ve firmě? A co takové podpory bydlení pro zaměstnance ze vzdálenějších míst (podpora relokace), firemní benefit ve formě luxusního auta (často podpořené úhradou pohonných hmot), přemrštěné devadesátkové benefity životních pojistek?

Vážně si stále myslíme, že to pomáhá k větší motivaci, udržení specialistů a odborníků nebo snad k povyšování těch správných a slušných zaměstnanců, kteří pro firmu dýchají? To vše jsem zažil, podílel se na tom, vymýšlel a následně zpochybňoval.

NE – rozhodně ne vždy, protože na každé naší akci se snažíme najít, naznačit hranu, kde už něco může či nemůže fungovat. Ale i ukázat „CO VŠE JE MOŽNÉ“. A to je další téma, které jsem si z rozhovorů s účastníky a těmi, kdo se nemohou nebo nechtějí zúčastnit odnesl – je toho vážně hrozně moc možné a vážně moc, co stojí za diskusi.

Bohužel u „Zlaté klece“ je ta hrana nečitelná a často není vidět okamžitě – my, vedoucí pracovníci, ředitelé, majitelé mnoho z oněch benefitů (třeba i zvyšování kvalifikace a odbornosti) rozhodujeme, navrhujeme, připravujeme s velice dobrými úmysly (dobře, někdy někdo ne), ale v dlouhodobém důsledku se ukáže, že to často omezuje svobodu zaměstnance a tím pádem to ovlivňuje jeho chování – ke své práci, k otevřenosti potřebné pro rozvoj firmy, ke kolegům, k servilitě vůči nadřízeným, k přehnaným obavám z nemožnosti najít práci jinde atp. Ani jedna strana to na začátku nemyslí špatně, nikdo to nebere jako cestu do klece. Ale všichni, se kterými jsem mluvil, ví, co je to zlatá klec… mnozí přiznávají, že jí zažili. Málokdo o ní chce mluvit veřejně.

Pandořina skříňka

Proto je Zlatá klec naše další téma. Otevřeme Pandořinu skříňku a přiznejme si, že možná za našimi špatnými výsledky není jen smůla, Covid, válka nebo agresivní trh, ale spíš pár lidí ve zlaté kleci, kteří:

  • nejsou motivovaní riskovat a rozhodovat (bojí se, že by udělali chybu) takže jsou brzdou pro firmu, jejich podřízené….
  • kteří jsou až tak spokojení, že prostě osm hodin za výplatu s autem stačí a víkendový příplatek či bonus za další práci už nepotřebují
  • kteří jsou agresivní vůči kritice kolegů a nedopustí diskusi či zpětnou vazbu v rámci útvarů (a následníci či talenti odcházejí, nebo se dostanou do stejné klece jen o pár tisíc níže) = brzdí kreativitu, otevřenost a odrazují ostatní od aktivity (protože oni jsou úspěšní = je to vítané chování),
  • které jsme poslali na stáže do mateřských či spřátelených firem a oni nám vždy utečou nebo se nechtějí vrátit (jsou v kleci „jinde“, ale my je chceme mít ve firmě!)

To vše znamená obrovský potenciál pro lidi, firmy, pro celou Českou republiku.

Jak poznáme úspěch akce?

Vycítíme, uvidíme v diskusích s našimi klienty (převažující většina účastníků), za pár let nám někdo řekne, že to pomohlo (jako z předchozích akcí máme podobné zpětné vazby o změně myšlení, implementace inspirací z akce atp.). Když 3 firmy vezmou v potaz tato rizika a 3 lidé si uvědomí, že to nechtějí a získají odvahu to řešit (ne nutně odejít z firmy!), bude to skvělé. Protože víme, že mj. se na sebe napojí lidé s podobným myšlením v rámci networkingu a třeba spolu udělají obchod nebo jinou akci a budou v pohodě a rádi, že se na naší akci zastavili.


Přijďte i vy a registrujte se na https://zlataklec2022.cz/

Gerhard Knop

Picture of Gerhard Knop

Gerhard Knop

Další články

Registrace účastníka

Registrace úspěšně provedena

Potvrzení o registraci jsme zaslali na vámi uvedený email. Brzy se s vámi spojíme. Pokud jste však potvrzení neobdrželi, ověřte složku spam-u. Hezký den vám přeje organizační tým akce.